Dołącz do apelu o ugodę w sprawie EC 1

Drukuj

Szanowni Państwo,

Mamy tydzień czasu, aby przekonać radnych Rady Miejskiej w Łodzi do zawarcia ugody w sporze o kontrolę na EC 1. Porozumienie sprawi, że największa miejska inwestycja w sektor kultury wróci w ręce mieszkańców i będzie kontrolowana przez demokratycznie wybierane władze Łodzi. Nasz głos może mieć znaczenie.

Poparcie można udzielić poprzez portale Facebook i petycje.pl
- https://www.facebook.com/events/225915254255409/?notif_t=plan_user_joined
- http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=10183
lub pisząc do nas bezpośrednio na adres: fundacja@findustrial.pl

Dołączenie do wydarzenia jest tożsame z poparciem dla apelu.

Apel poniżej, do dzieła!

„My Łodzianie, od lat działający na rzecz miasta, jego rozwoju i kultury apelujemy do radnych Rady Miejskiej w Łodzi o zakończenie współpracy miasta z Markiem Żydowiczem oraz związaną z nim Fundacją Sztuki Świata.

Rewitalizacja elektrowni EC1 to największa od lat inwestycja w łódzką kulturę. Chcemy, aby ta przestrzeń, odnawiana za publiczne środki, za podatki wszystkich mieszkańców, była przestrzenią publiczną możliwe jak najszerzej otwartą na inicjatywy mieszkańców. Umowa podpisana przez miasto z Fundacją Sztuki Świata za kadencji Jerzego Kropiwnickiego, okazała się dla miasta i dla wszystkich jego mieszkańców niekorzystna, oddając kontrolę nad tak kluczową instytucją w ręce prywatnego podmiotu. Dlatego mamy nadzieje i apelujemy, aby radni potrafili spojrzeć na sprawę ze strony strategicznego interesu miasta i jego mieszkańców, zgodzili się na podpisanie ugody.

Nie możemy pozwolić, aby fatum dalej ciążyło nad rozwojem naszego miasta. Grozę sytuacji potęgują analizy prawne wskazujące, że pomoc publiczna z Unii Europejskiej, z której współfinansowana jest rewitalizacja EC1, nie może zostać przekazana na rzecz instytucji prywatnej. Jeśli EC1 pozostanie współprowadzone przez Fundację Sztuki Świata najprawdopodobniej miasto będzie musiało zwrócić te środki.

Apelujemy, aby w tej sprawie, w fundamentalnym interesie miasta wzbić się ponad partyjne podziały i zagłosować za zawarciem ugody i pozbyciem się raz na zawsze tego problemu. Problemu, który uniemożliwia dziś harmonijny rozwój kultury w mieście oraz zagraża całemu projektowi budowy Nowego Centrum Łodzi.
Apel ten podpisują ludzie różnych środowisk, którzy często na co dzień pozostają ze sobą w sporze i polemikach. Ale wierzymy, że sprawach najważniejszych, oczywistego interesu mieszkańców, warto działać razem, o co i Was gorąco prosimy.”

Włodzimierz Adamiak – Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
Teresa Augustyniak-Górna – prawnik
Tomasz Bęben – dyrektor Filharmonii Łódzkiej
Jacek Bieleński – artysta
Łukasz Biskupski – Stowarzyszenie Topografie
Krzysztof Candrowicz – Lodz Art Center, Fotofestiwal, Łódź Design
Hanna Gill – Piątek – Krytyka Polityczna
Marek Janiak – Architekt Miasta
Leszek Jażdżewski – Liberté!
Paweł Justyna – Stowarzyszenie Fabrykancka
Michał Kędzierski – Pociąg do Łodzi
Jacek Kłak – Fashion Week
Błażej Lenkowski – Fundacja Industrial (Liberté!, 6. Dzielnica, 4liberty.eu)
Marcin Malecki – 6. Dzielnica
Jacek Michalak – Atlas Sztuki
Wojciech Nowicki – dyrektor Teatr Jaracza i Teatr Wielki
Jarosław Ogrodowski – Stowarzyszenie Fabrykancka
Paweł Olszewski – Bajkonur
Marcin Polak – artysta, twórca plebiscytu Punkt dla Łodzi
Krystyna Potocka – Suwalska – Galeria Manhattan
Adam Radoń – Festiwal Komiksu
Jarosław Suchan – dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi
Artur Urbański – Bajkonur

EC1

Czytaj również
  • Wieslaw Oleksy

    Popieram petycje. Miasto nie moze byc szantazowane. W Lodzi jest wystarczajaco duzo uzdolnionych ludzi z wyobraznia, zeby kierowac i kreowac dzialalnoscia EC1 bez udzialu cwaniakow z zewnatrz. Kierownictwo EC1 powinno byc wylonione w drodze otwartego konkursu na zasadach ustalonych przez miasto. WO