Wrocław Global Forum 2012.

Drukuj

Już w najbliższy czwartek 31 maja rusza Wrocław Global Forum 2012. Niezwykle ważna impreza, której celem jest budowanie dobrych relacji transatlantyckich pomiędzy Polską z USA. Inicjatywa szczególnie cenna w obliczu spadku zainteresowania naszą częścią Europy przez USA przez smutną dla nas politykę gabinetu Obamy.

Główne tematy tegorocznego Forum? Przede wszystkim temat przyszłości relacji transatlantyckich, czy wciąż nasz sojusz (UE – USA) to globalne supermocarstwo czy raczej pieśń przeszłości upadającego giganta? Ale nie będzie to jedyny poruszany wątek. O Ukrainie nad przepaścią będzie dyskutować Vitalij Kliczko z Aleksandrem Kwaśniewskim, Hanną Herman (doradczyni Janukowicza) oraz Janem Krzysztofem Bieleckim. O niepewnej przyszłości Europy i perspektywach dla Europy Środkowo – Wschodniej polemizować będą m.in.: Stefan Fule (komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa), Ana Palacio (była minister spraw zagranicznych Hiszpanii), Horst Kohler (były prezydent Niemiec), Norman Davis i Jan Kulczyk. Na agendzie będzie też bezpieczeństwo energetyczne i perspektywy rozwoju energii atomowej w Polsce.

Dla mnie szczególnie ciekawa wydaje się debata z prowokacyjnym i ważnym pytaniem „czy demokracja i dobrobyt są nierozłącznie związane”. Na ten temat swoją wiedzą będą dzielić się Quentin Peel (The Economist), Carl Gershman (prezydent National Endowment for Democracy) i Radosław Sikorski.

W między czasie będzie można posłuchać takich osobistości jak: Michaił Gorbaczow, Thomas Nides (Sekretarz Stanu USA ds. Zarządzania i Zasobów) czy Wiceadmirała Franka Craiga Pandolfe (z US Naval Forces Europe). Czyli prawdziwa uczta dla znawców tematu.

WGF to bardzo ważna inicjatywa, utrwalająca mosty w sytuacji, gdy niestety stają się dziś one coraz bardziej niestabilne. Gratuluję Atlantic Council i Miastu Wrocław wydarzenia, a szczególne uznanie kieruję w kierunku firmy Orange, za determinację w organizacji tej imprezy.

Mam nadzieje, że w tym roku usłyszymy przemówienie przynajmniej tak porywające jak frapująca mowa Johna McCaina z roku 2011. Do zobaczenia we Wrocławiu!

Libertѐ! jest partnerem Wrocław Global Forum 2012.

Czytaj również